طراحی سایت برای موبایل

طراحی سایت برای موبایل

امروزه استفاده از دستگاه های قابل حمل مانند موبایل و تبلت در میان عموم مردم رواج پیدا کرده است و در عین حال استفاده از این نوع دستگاه ها برای دسترسی به اینترنت نسبت به استفاده از دستگاه های رومیزی شاهد رشد چشمگیری بوده است و همین امر نیاز به ارائه نسخه موبایل برای وب سایت های مختلف را بیشتر از پیش نمایان می سازد در این بین باید به نکات خیلی مهمی توجه داشته باشم تا بتوانیم این طیف وسیع از کاربران را نیز از سایت خود راضی نگه داریم .در حال حاضر مردم بیش از گذشته وقت خود را با موبایل می گذرانند و تخمین زده می شود که تا سال 2014 اینترنت تلفن همراه از اینترنت دسکتاپ سبقت می گیرد. در نتیجه بهینه سازی وب سایت برای موبایل به منزله یک فرصت بزرگ و در عین حال چالش بر انگیز برای بازاریابان است و از طرفی بهینه سازی وب سایت برای موبایل یک نیاز ضروری برای کسب و کارهاست تا بتوانند به بازار جدید قدم بگذارند و از این طریق خواسته های مصرف کنندگان جدید را دریابند.


سایت درج آگهی

مطالب خود را اولویت بندی نمایید

 • محتوای سایت باید ساده و روان باشد تا به راحتی خوانده شود و حرکت در این صفحات به راحتی انجام شود.
 • متن ها را پاراگراف بندی کنید و بین هر پاراگراف فضای لازم را ایجاد نمایید.
 • از فونت های معمولی به جای فونت های فانتزی استفاده نمایید زیرا این فونتها در تلفن همراه قابل دسترس نمی باشند.


ناوبری ساده

 • کاربران باید با حداکثر سه کلیک به اطلاعات دسترسی داشته باشند.
 • باکس جستجو نیز تعبیه شود تا به کاربران در یافتن اطلاعات کمک کند.
 • دکمه «برای تماس کلیک کنید» نیز یکی از ویژگی های هوشمند برای تماس های فوری است که استفاده از آن خالی از لطف نیست.


سایت درج آگهی


مسائل مربوط به سایز سایت

 • صفحات را با اندازه 320 در 240 پیکسل طراحی کنید.
 • از اشیایی که دارای سایز ثابت هستند، مانند جداول، استفاده نکنید.
 • از تصاویر بزرگ استفاده نکنید، تصاویر علاوه بر مشکل پیمایش دارای مشکل بارگذاری نیز هستند.

بهتر است در طراحی سایت موبایل از طرح های بسیار پیچیده استفاده نکرده و طوری طراحی شود که با امکانات گوشی های تلفن همراه سازگار باشد. بهترین روش استفاده از ساختاری است که با هر صفحه نمایش تنظیم می شود.

برای Call To Action از بنر تبلیغاتی استفاده نکنید زیرا اولاً صفحه نمایش را پر می کند و از طرفی سرعت بارگذاری صفحه را پایین می آورد. به جای آن، با استفاده از یک پیام کوتاه هدفمند که بر روی دکمه رنگارنگ قرار گرفته اند Call To Action را انجام دهید. زیرا این روش بهترین راه برای افزایش نرخ تبدیل است.


پیاده سازی سایت موبایل

 • از جاوا و فلش استفاده نکنید زیرا گوشی های موبایل آن را نمایش نمی دهند.
 • سایت موبایل خود را با استفاده از HTML5 & CSS3 پیاده سازی نمایید
 • برای تصاویر خود حتماً از تگ Alt استفاده کنید زیرا بسیاری از کاربران موبایل، امکان بارگزاری تصاویر را از تلفن خود حذف می کنند.

سایت درج آگهیتست سایت

همیشه سایت خود را با گوشی های تلفن همراه متفاوت تست نمایید. توجه داشته باشید که یک سایت ممکن است در موبایلهای قدیمی و یا گوشی هایی با تکنولوژیهای مختلف، متفاوت نمایش داده شود.دامین سایت موبایل

خیلی ها بر این باورند که استفاده از یک URL برای هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ بهترین روش برای معرفی سایت است. اما به دلایل فنی و سئو توصیه می شود که از یک ساب دامین برای نسخه تلفن همراه استفاده نمایید.

به طور مختصر طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت برای موبایل می بایست هوشمندانه، خلاق، هدفمند و متناسب با نیازهای در حال تغییر کاربران باشد و رضایت کاربران را در هر زمان و در هر مکان جلب نمایید.با توجه به نکات ذکر شده در بالا, شرکت فناوری اطلاعات پویاسازان با توجه به تجربه و تیم مجربی که در اختیار دارد آمادگی طراحی نسخه موبایل برای سایت ها را دارد و میتوان نمونه های از پروژه های انجام شده توسط شرکت فناوری اطلاعات پویاسازان در زمینه نسخه موبایل سایت توجه نمود.